Skip to content Skip to navigation

Abarth oslavuje na medzinárodnom autosalóne v Ženeve 70. výročie a predstavuje nové modely 595 esseesse a 124 Rally Tribute

  • Premiéra nových modelov 595 esseesse a 124 Rally Tribute oslavujúcich 70. výročie štýlu, výkonu, a úspechov v motoristickom športe.
  • Nový Abarth 595 esseesse je inšpirovaný legendárnym tuningovým paketom z šesťdesiatych rokov a jeho reinkarnáciou z roku 2009 v podobe Abarthu 500 esseesse.
  • Na ženevskom autosalóne sa predstavuje tiež exkluzívny Abarth 124 Rally Tribute, limitovaná 124kusová edícia oslavujúca víťazstvo modelu 124 Rally v šampionáte 2018 FIA R-GT Cup.

 

Značka sa škorpiónom v znaku oslavuje na medzinárodnom autosalóne v Ženeve 70. výročie svojho založenia, ktoré je možné označiť za významný míľnik v histórii motoristického športu. Hviezdami expozície sú nový Abarth 595 esseesse a limitovaná edícia Abarth 124 Rally Tribute, dve originálne vyjadrenia pretekárskej povahy značky Abarth a jej slávnej histórie v motoristickom športe.

Prvé z vozidiel je poctou legendárnej tuningovej sade zo šesťdesiatych rokov, ktorá bola úspešne reinkarnovaná v roku 2009 v podobe nového Abarthu 500 esseesse. Druhá z noviniek je poctou modelu Abarth 124 rally, ktorý má za sebou mimoriadne úspešnú sezónu, ktorá vyvrcholila víťazstvom v šampionáte FIA ​​R-GT Cup a Majstrovstvách Európy v rally a viac ako 40 prvenstvami v 12 rôznych národných šampionátoch. Súťažný špeciál bude tento rok usilovať o potvrdenie svojho dominantného postavenia a zisk prestížnych titulov.

 

Nový Abarth 595 esseesse

Úchvatný Abarth 595 esseesse je späť. Meno esseesse je hlboko zakorenené v histórii značky a priamo odkazuje na jej začiatky. Konverzné čiže tuningové sady zvyšujúce výkon masovo vyrábaných modelov boli zo strany ich vynálezca, Carla Abarth, skutočne veľmi šikovným a úspešným ťahom.

Prvý Abarth 595 esseesse mal premiéru v roku 1964 a bol upravený prostredníctvom karburátora Solex 34 PBIC a špeciálneho sacieho potrubia odliateho z ľahkej zliatiny ako jednodielny celok spolu s ventilovým vekom. Vozidlo disponujúce po úpravách výkonom 32 k bolo na prvý pohľad rozoznateľné podľa gumových háčikov istiacich kapotu miesto klasického zámku, a smaltovaného loga Abarth. Vzhľad tohto malého škorpióna doplňovali výrazné logá SS na kapote motora a veku batožinového priestoru a nápis esseesse na prístrojovom paneli. Vozidlo zaznamenalo okamžitý úspech a oslovilo snáď všetkých priaznivcov talianskych športových vozidiel.

Podobný úspech zopakoval Abarth v roku 2009 uvedením tuningovej sady esseesse pre nový Abarth 500, ktorý sa predstavil len o rok skôr. Tuning priniesol zvýšenie výkonu motora na 160 k, modifikované zavesenie kolies s nižšími pružinami Eibach, výkonnejší brzdový systém a rad ďalších prvkov inšpirovaných motoristickými pretekmi. Pre zabezpečenie súladu s najnáročnejšími bezpečnostnými štandardmi bola tuningová sada esseesse inštalovaná výhradne u tunerov oficiálnej siete Abarth. Sada bola navyše dodávaná v preslávenej drevenej debne používanej už v šesťdesiatych rokoch.

Dnes, o 10 rokov neskôr, zažíva ikonické označenie esseesse návrat na vrchol ponuky značky Abarth, a okrem iného zahŕňa najvýkonnejší motor s výkonom 180 k. Nový Abarth 595, ktorý je určený pre milovníkov rýdzeho výkonu, kombinuje adrenalín a športový charakter značky so škorpiónom v znaku s osobitým dizajnom, štýlom a špičkovou konektivitou.

V duchu najlepších tradícií Abarth je toto vozidlo výnimočné aj štandardnou výbavou, ktorá zaisťuje vzrušujúci zážitok z jazdy za sprievodu nezameniteľného zvuku výfukového systému Abarth by Akrapovic. Ten bol navrhnutý špeciálne pre vozidlá Abarth a okrem vzrušujúceho zvuku prináša aj mimoriadne výkonové parametre.

Nový Abarth 595 esseesse využíva vysoko výkonné predné brzdy Brembo zaisťujúce mimoriadnu odozvu a perfektnú ovládateľnosť prostredníctvom dierovaných, odvetrávaných kotúčov a väčších brzdových strmeňov v červenom odtieni. Systém je schopný samočinne priblížiť brzdové doštičky ku kotúčom pre ich rýchlejšie zahriatie, a tým aj rýchlejšiu odozvu pri brzdení.

Štandardom je tiež špecifický vzduchový filter od BMC, ktorý umožňuje lepší prietok nasávaného vzduchu ako bežné filtre, čo priaznivo ovplyvňuje kvalitu spaľovania, a tým aj výkonové parametre. Výbavu nového Abarthu 595 esseesse dopĺňajú zadné tlmiče Koni FSD (Frequency Selective Damping) s variabilnou charakteristikou tlmenia, ktoré optimalizujú zážitok z jazdy prostredníctvom lepších jazdných vlastností, stability a bezpečnosti. Štandardná výbava zahŕňa infotelematický systém Uconnect 7" HD s dotykovou obrazovkou, navigáciou, telemetriou Abarth a funkciami zrkadlenia chytrého telefónu Apple CarPlay a Android AutoTM*.

Bohatú štandardnú výbavu dopĺňajú jedinečné estetické prvky. Z vonkajšieho pohľadu je nový Abarth 595 esseesse rozoznateľný podľa 17palcových zliatinových kolies Supersport s bielou povrchovou úpravou Racing White a bočných pruhov Abarth, krytov zrkadiel a predného a zadného spojlera v rovnakom bielom odtieni. Karoséria vozidla disponuje špecifickým označením esseesse a 70th Anniversary, ktoré na prvý pohľad prezrádzajú jeho výnimočnosť a exkluzivitu. Pretekársku osobitosť Abarthu 595 esseesse demonštrujú športové sedadlá Sabelt 70 so škrupinou z uhlíkového kompozitu a karbónové pedále. U modelu 595 je teraz k dispozícii celá paleta sedadiel Sabelt s vyšívaným nápisom Abarth 70, ktorá pripomína 70. výročie založenia značky. Tieto sedadlá majú vylepšený tvar a polstrovanie pre ešte väčší zážitok z jazdy.

 

*Android Auto, Google Play a Google Maps sú ochrannými známkami spoločnosti Google LLC.

Apple CarPlay je registrovanou ochrannou známkou spoločnosti Apple Inc.

Aplikácie Apple CarPlay a Android Auto nie sú podporované na slovenskom trhu.

 

Abarth 124 Rally Tribute

Ženevský autosalón sa stal miestom svetovej premiéry nového Abarthu 124 Rally Tribute, ktorý vzdáva hold úspechom pretekárskeho špeciálu 124 rally. Vozidlo dokončilo minuloročnú sezónu s víťazstvom v pohári FIA R-GT Cup a pripísalo si viac ako 40 prvenstiev v 12 národných šampionátoch.

Nový Abarth 124 Rally Tribute bude vyrobený v limitovanej edícii 124 vozidiel. Tie budú charakteristické jedinečnou výbavou, ktorá z nich urobí skutočné zberateľské kúsky. Zmienku zaslúži špecifické pamätné logo na blatníkoch a kovový číslovaný štítok v kokpite prezrádzajúci exkluzívny status vozidla. Výnimočné štylistické prvky a bezkonkurenčná štandardná výbava transformujú vozidlo na skutočný symbol hodnôt značky Abarth: výkon, dielenské spracovanie a technická výnimočnosť.

Tak ako model 124 Spider, z ktorého je odvodený, je aj nový Abarth 124 Rally Tribute mimoriadne dynamický a agilný, okrem iného vďaka mechanickému samozvernému diferenciálu zadnej nápravy - v tomto segmente ako jedno z mála vozidiel - a jeho hmotnosť je rovnomerne rozložená medzi nápravy. Nízka hmotnosť len 1060 kg zaručuje mimoriadnu agilitu a vynikajúcu výkonovú hmotnosť 6,2 kg/k. Pod kapotou sa ukrýva výkonný zážihový preplňovaný štvorvalec s objemom 1.4 l s technológiou MultiAir. Motor spĺňajúci emisnú špecifikáciu Euro 6D poskytuje výkon 170 k, čo je možné vyjadriť aj špecifickým výkonom 124 k na liter zdvihového objemu, a krútiaci moment 250 Nm, vďaka čomu dosahuje najvyššej rýchlosti 232 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli za 6,8 sekundy. O prenos výkonu na vozovku sa stará šesťstupňová manuálna prevodovka. Zavesenie kolies tvorí lichobežníková náprava vpredu a päťprvková náprava vzadu.

A zabudnúť nesmieme ani na legendárny dvojrežimový výfukový systém Record Monza, ktorý umožňuje zmenu toku výfukových plynov v závislosti od otáčok motora, čo Abarthu 124 Rally Tribute poskytuje lineárnu dodávku krútiaceho momentu a uspokojivý hlboký zvuk. Z ďalších technických prvkov odvodených zo sveta motoristického športu zaslúžia zmienku brzdy vyvinuté a vyrobené spoločnosťou Brembo a ultraľahké 17palcové zliatinové kolesá s bielou povrchovou úpravou Racing White, ktorá znižujú hmotnosť o 4 kg a poskytujú lepšie jazdné vlastnosti a športovejší dizajn.

Nový Abarth 124 Rally Tribute je k dispozícii v dvoch odtieňoch karosérie, červená Costa Brava a biela Turini, obe kombinované s matne čiernou kapotou odkazujúcou na historický Abarth 124 Rally, ktorý tento prvok využíval k zníženiu odrazov svetla, a tým aj oslnenia vodiča. Kryty zrkadiel a zadný difúzor sú v prípade červenej karosérie Costa Brava vyvedené v sivom odtieni Gun Metal, u bielej karosérie Turini sú potom tieto prvky v červenom odtieni Racing Red.

Štandardná výbava zahŕňa rad luxusných a komfortných prvkov, akými sú vyhrievané kožené sedadlá, sada Alcantara, koberčeky Abarth a paket Radio Plus. Tento paket zahŕňa integrovaný infotelematický systém ovládaný pohodlným a užívateľsky prívetivým ovládačom na stredovom tuneli. Paket obsahuje aj 7palcovú farebnú dotykovú obrazovku, digitálne rádio DAB, dva USB porty, vstup AUX a rozhranie Bluetooth. Nechýba tu audio systém Bose s deviatimi reproduktormi, z ktorých štyri sú vstavané do hlavových opierok. Súčasťou paketu je aj automatická klimatizácia.

Z príslušenstva Mopar určeného pre Abarth 124 Spider využíva novinka hard top z uhlíkového kompozitu, vysoko technicky vyspelé, ľahké a bezpečné riešenie poskytujúce štýl coupé a súčasne zachovávajúce všetko potešenie z jazdy, aké dokážu ponúknuť iba skutočné roadstery. Ďalšie príslušenstvo tvorí silnejšia torzná vzpera zaisťujúca väčšiu torznú tuhosť karosérie pre ešte lepšiu ovládateľnosť, držiak nápojov  krúžkami v striebornej farbe a hliníkovým hrnčekom s logom 124 Spider pre exkluzívnejší dojem z interiéru a sieť do batožinového priestoru s logom Mopar umožňujúca lepšiu organizáciu batožiny, to všetko pre maximálne potešenie z jazdy.

 

Abarth: 70 rokov štýlu, výkonu a úspechov v motoristickom športe

Legenda značky so škorpiónom v znaku započala 31. marca 1949, kedy Carlo Abarth (1908-1979) s jazdcom Guidom Scagliarinim založil spoločnosť Abarth & C. Prvým vyrobeným vozidlom bol model 204 A vychádzajúci z Fiatu 1100, ktorý okamžite zvíťazil v talianskom šampionáte 1100 Sport a poháre Formula 2. Odvtedy sa história Abarthu plnila pretekmi a rekordami, vždy v duchu filozofie zakladateľa, a síce kombinovať maximálny výkon so špičkovým dielenským spracovaním a nepretržitým technickým vývojom. Vďaka mimoriadnym úspechom Abarthu 124 Rally si verejnosť môže opäť užiť všetko vzrušenie päťdesiatych rokov, kedy sa pri stále užšom partnerstve so značkou Fiat stala zo škorpióna naozajstná legenda motoristického športu: 10 svetových rekordov, 133 medzinárodných rekordov a viac ako 10 000 víťazstiev na okruhoch. Zoznam vozidiel Abarth, ktoré sa zapísali do histórie motoristického športu je skutočne veľmi dlhý: od aerodynamických rekordných vozidiel postavených v spolupráci s poprednými turínskymi karosármi na báze modelov Fiat po model 850 TC, ktorý zvíťazil na všetkých medzinárodných okruhoch vrátane Nürburgringu, a model 2300 S, ktorý na okruhu v Monze stanovil pôsobivý rad rekordov. Od roku 1971 je Abarth plne vo vlastníctve skupiny FCA. Legenda pokračovala Fiatom 124 Abarth, víťazom Majstrovstiev Európy 1975, modelom 131 Abarth, majstrom sveta v rally roku 1980, a modelom Ritmo Abarth.

Aj keď sú tieto triumfy, pevne zakotvené v kolektívnej pamäti, samy o sebe skutočne impozantné, dôležitosť pretekania mala pre inžinierov a technikov Abarthu oveľa širší rámec. Pretekanie totiž poskytuje vyčerpávajúci skúšobný proces a ponúka najťažšie podmienky pre testovanie inovatívnych technológií, ktoré sa tým pripravujú k použitiu v sériových cestných vozidlách Abarth. Preteky predstavujú jedinú cestu, ako dosiahnuť najlepšieho výsledku z hľadiska výkonu, bezpečnosti a spoľahlivosti. Dvojica noviniek predstavených v Ženeve nie je výnimkou a nepochybne prispeje k upevneniu predajných úspechov, ktorých značka dosiahla v roku 2018. Minulý rok bol pre Abarth z hľadiska predajov na európskom trhu rekordným. Predaných bolo takmer 23 500 vozidiel a v porovnaní s rokom 2017 došlo k nárastu o 36,5 %. Výsledky boli zvlášť vynikajúce napríklad vo Veľkej Británii, kde Abarth stanovil svoj národný rekord s 5600 predanými vozidlami a rastom 26 %, alebo v Španielsku, kde bolo predaných 1450 vozidiel, čo predstavovalo nárast vo výške 27 %. Tiež európska fanúšikovská základňa rastie prinajmenšom zaujímavým spôsobom. V komunite Abarth Scorpionship je teraz zaregistrovaných vyše 100 000 priaznivcov. K oslavám týchto úspechov a samozrejme okrúhlemu výročiu pripravil Abarth nový rad Abarth 70th Anniversary zahŕňajúci modely Abarth 595, Abarth 124 a teraz tiež Abarth 595 esseesse. Všetky vozidlá sú charakteristické špecifickým výročnom logom, ktoré ich robí jedinečnými a úplne exkluzívnymi.

Sedemdesiate narodeniny legendy Abarth oslavuje značka aj na medzinárodnom autosalóne v Ženeve. Vo vyhradenom priestore si návštevníci budú môcť prezrieť špeciálnu výstavu zahŕňajúcu prémiové klasické vozidlá z rôznych zbierok, ktoré rozprávajú príbeh od prvých dní značky Abarth. Oddelenie FCA Heritage tu vystaví jedinečný Abarth 750 Record (1956), ktorý v júni 1956 stanovil celkom štrnásť rýchlostných a vytrvalostných rekordov v triede H.

 

Turín, 25. 2. 2019