Skip to content Skip to navigation

Abarth na Medzinárodnom autosalóne v Ženeve 2017

 • Hviezdou výstavy je nová verzia Pista kultového modelu Abarth 595.
 • V expozícii sa k nej pripojí číslovaná a limitovaná edícia Abarth 695 Yamaha XSR a motocykel Yamaha XSR900 Abarth, ktoré sa zrodili zo spolupráce spoločností Abarth a Yamaha Motor Europe.
 • V žiari reflektorov sa predstaví tiež Abarth 124 spider a jeho špeciálna edícia Abarth 124 spider Scorpione.
 • Kalendár pretekov sezóny 2017 a šampionát Abarth Trophy.
 • Expozícia, ktorá pripomína atmosféru historických dielní Abarth bude zahŕňať zároveň priestor venovaný oficiálnym značkovým predmetom a exkluzívnemu príslušenstvu vytvorenému v spolupráci so značkou Mopar.
 • Návštevníci sa budú môcť zoznámiť s novými aktivitami a novými produktmi, ako sú konverzné sady.
 • Abarth Register zvyšuje historickú hodnotu vozidla. Nový priestor The Special Side of Performance venovaný špeciálnym a limitovaným edíciám.

 

Abarth sa vracia na autosalón v Ženeve s kompletným modelovým radom, ktorý je najlepším vyjadrením hodnôt výkonu, dielenského spracovania a technických modifikácií, ktoré značku so škorpiónom v znaku charakterizujú.

V žiari reflektorov bude verejnosť môcť obdivovať nový Abarth 124 spider po boku špeciálnych sérií Scorpione, Abarth 595 Pista a limitovanej edície Abarth 695 XSR Yamaha, ktorá sa zrodila zo spolupráce so spoločnosťou Yamaha Motor Europe. Z tohto partnerstva, ktoré tento rok pokračuje už tretí rok, vzišiel takisto model Yamaha XSR900 Abarth, prvý motocykel vytvorený dvoma najdynamickejšími značkami motoristického sveta. Tento motocykel sa návštevníkom predstaví samozrejme tiež. Stručne povedané, expozícia značky Abarth otvára svet a hodnoty značky. Výkon a dielenské spracovanie sú vyjadrené v každom produkte, rovnako ako nepretržité technické inovácie. Počet nadšencov, ktorí sa stotožňujú s filozofiou značky po celom svete rastie: úspech The Scorpionship, jedinej oficiálnej komunity, ktorá teraz zahŕňa vyše 70 000 členov a projektu Abarth Classiche, ktorý sa zameriava na svet historických vozidiel so škorpiónom v znaku nie je žiadnym prekvapením. Užívatelia sa môžu zaregistrovať zadarmo na internetových stránkach www.abarth.it/scorpionship. V Ženeve nebude chýbať ani priestor venovaný oficiálnym značkovým predmetom, exkluzívnemu príslušenstvu a tuningovým sadám vytvoreným v spolupráci so značkou Mopar, ktorá sa zameriava na služby, starostlivosť o zákazníka, originálne náhradné diely a príslušenstvo všetkých značiek skupiny FCA. Nižšie nájdete údaje vzťahujúce sa ku všetkým trhom. Podrobnejšie informácie nájdete na internetových stránkach značky vo vašej krajine.

 

Abarth 595 Pista

V expozícii značky Abarth v Ženeve sa predstavuje Abarth 595 Pista, nová špeciálna edícia ikony značky Abarth. Model je k dispozícii v dvoch prevedeniach karosérie - hatchback a kabriolet - a v piatich farbách karosérie s kontrastnými detailmi: sivá Campovolo, biela Gara, červená Abarth, sivá Record a čierna Scorpione.

Vozidlo je vybavené spoľahlivým motorom 1.4 T-jet o výkone 160 k (117 kW), ktorý je schopný poskytnúť menovitý výkon 117 k/liter zdvihového objemu a vyvinúť krútiaci moment 230 Nm pri 3000 ot./min. Najvyššia rýchlosť vozidla dosahuje 216 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h zaberie len 7,3 sekundy. Tieto čísla demonštrujú, že výkon tohto vozidla je ideálny pre každého, kto hľadá vo vozidle poriadnu porciu adrenalínu. Jeho pretekárska osobitosť je podporená špičkovou technickou výbavou, ako sú perforované a ventilované kotúče (284x22 mm vpredu a 240x11 mm vzadu), tlmiče pruženia Koni s FSD ventilom a vysokovýkonný výfukový systém Abarth Record Monza s dvoma režimami a štyrmi koncovkami. V štandarde je motor 1.4 T-jet o výkone 160 k spojený s manuálnou päťstupňovou prevodovkou, avšak môže byť vybavený aj robotizovanou sekvenčnou prevodovkou Abarth s radením páčkami pod volantom. Štandardom sú matne čierne 17palcové zliatinové kolesá Formula s pneumatikami 205/45 a hmlové svetlá.

Z hľadiska vzhľadu Abarth 595 Pista vyniká možnosťou voľby prvkov predného a zadného nárazníka, krytov vonkajších spätných zrkadiel a brzdových strmeňov (čierna, červená a žltá). Kľučky dverí a podklad logá 595 Pista majú atraktívnu titánovou úpravu.

U verzie kabriolet je štandardom elektricky ovládaná strecha a zadné parkovacie senzory.

Voliteľná výbava zahŕňa anténu ukrytú pod hliníkovým krytom 595, xenónové svetlomety, tónované zadné okná a presklenú strechu Sky Dome, ktorá je ponúkaná u verzie hatchback.

Vzhľad interiéru dopĺňajú výškovo nastaviteľné, látkové - na želanie kožené - športové sedadlá Abarth, panel s kontrolnými ukazovateľmi so 7" TFT displejom, matne sivý prístrojový panel, manuálna klimatizácia a športový, kožou čalúnený volant s označením na vrchole venca. Na želanie je k dispozícii automatická klimatizácia a monochromatické vnútorné spätné zrkadlo.

Ďalšia výbava modelu Abarth 595 Pista zahŕňa vysoko moderný infotelematický systém UconnectTM so 7" dotykovou obrazovkou s vysokým rozlíšením, digitálnym rádiom DAB, šiestimi reproduktormi, rozhraním Bluetooth® s funkciou audio streaming, vstupmi USB/AUX a službami Live, ktoré umožňujú prístup k mnohým rôznym aplikáciám. Systém je možné využiť k prihláseniu na Facebook a Twitter, prehrávaniu cez 35 miliónov skladieb z Deezer alebo naladeniu jedného zo 100 000 rádií TuneIn. Zabudnúť nesmieme ani na možnosť čítania najnovších správ z Reuters alebo získavania informácií o doprave, počasí a radaroch v reálnom čase TomTomLive.

Meno špeciálnej edície - Pista (Taliansky = okruh) - je čistým odkazom na pretekársku povahu modelu a systém telemetrie Abarth. Jedná sa o ďalšiu generáciu infotelematického systému, ktorý zahŕňa možnosť načítania niektorého z najznámejších okruhov sveta, ako sú napríklad Monza, Spa-Francorchamps alebo Red Bull Ring, voliť ich počas podujatí na okruhoch, prezerať si detailné mapy a získavať jazdné tipy v reálnom čase pre zlepšenie časov na kolo. Vďaka tomu môžu vodiči modelu Abarth 595 Pista pristupovať k svojim zaznamenaným jazdám a kedykoľvek neskôr ich analyzovať pre zlepšenie svojho výkonu.

Infotelematický systém UconnectTM zahŕňa integrovanú satelitnú navigáciu a prémiový audio systém Beats s výkonom 440 W, šiestimi reproduktormi a subwooferom.

V Abarthe 595 Pista môžete svoje výkony kedykoľvek zdieľať so svojimi priateľmi: nový systém UconnectTM so 7palcovou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlíšením kombinuje tlačidlá na volante s Bluetooth, 6 reproduktormi a digitálnym rádiom DAB.

UconnectTM 7" HD LIVE je kompatibilný so systémami Apple CarPlay a Android AutoTM.

So systémom UconnectTM 7" HD LIVE môžete pristupovať k svojim aplikáciám na zariadeniach Android vďaka funkcii Android Auto, tí, ktorí naopak využívajú prístroje iPhone potom k Apple CarPlay. Apple CarPlay je najľahším a najbezpečnejším spôsobom použitia iPhonu vo vozidle s prístupom k mapám, hudbe Apple, posielaniu správ a hlasovej asistencii Siri.

Tento systém umožňuje riadiť bez rozptyľovania a udržiavať svoju sústredenosť na jazdu, pričom sú ale všetky ovládače vždy po ruke. Navyše systém telemetrie Abarth je schopný otestovať vaše schopnosti na hlavných medzinárodných okruhoch a vlastných trasách.

Verziu Pista dopĺňa nový rad 595 Abarth, ktorý teraz zahŕňa dva typy karosérie (hatchback a kabriolet), tri stupne výbavy (595, 595 Turismo a 595 Competizione) a rad výkonových verzií a úrovní tuningu navrhnutých pre uspokojenie stále sa zvyšujúcich nárokov užívateľov. Osobitá, ale pritom dostupná verzia 595 s výkonom 145 k predstavuje vstupný model a ponúka všetku štandardnú výbavu potrebnú pre zaistenie typickej radosti a potešenia z jazdy, aké by ste očakávali do tejto značky. Model 595 je tiež ideálnym základom pre tých, ktorí si chcú odladiť svoje vozidlo tak, aby bolo jedinečné. Modely 595 Turismo a 595 Competizione vyjadrujú dve osobité povahy Abarthu. Prvý z nich je vybavený motorom s výkonom 165 k a predstavuje hodnoty typické pre talianske GT, ale v kompaktnom balení ideálnom pre mestské využitie. Druhý model je na druhú stranu radikálnejší a nabitý adrenalínom. Motor s výkonom 180 k a z pretekania odvodená výbava sú navrhnuté pre motoristov, ktorí majú v sebe športovosť a vášeň pre výkon. Obe verzie je možné ďalej personalizovať a odladiť radom sád a príslušenstva.

 

Abarth 695 XSR Yamaha Limited Edition a Yamaha XSR900 Abarth

Už tretí rok po sebe je značka Abarth oficiálnym sponzorom a dodávateľom oficiálnych vozidiel pretekárskeho továrenského tímu Yamaha a spoločne s ním sa bude zúčastňovať tohtoročnej sezóny Majstrovstiev sveta superbikov MotoGP. Toto partnerstvo potvrdzuje, že Abarth je automobilovou značkou schopnou sprostredkovať skutočnú podstatu pretekania. Športový duch a túžba vyniknúť sú hodnoty, ktoré sú hlboko zakorenené tak u značky so škorpiónom v znaku, ako aj u hviezdy pretekárskej motocyklovej scény. V súvislosti s týmto partnerstvom vznikla v nadväznosti na modely Abarth 595 Yamaha Factory Racing a edície 695 biposto Yamaha Factory Racing nová špeciálna edícia Abarth 695 XSR Yamaha, ktorá je dodávaná exkluzívne v sivom odtieni Pista. K dispozícii bude iba 695 hatchbackov a 695 kabrioletov. Nový automobil bol vytvorený pre oslavu Yamahy XSR900 Abarth, prvého motocykla zrodeného zo spolupráce dvoch značiek a môže sa pochváliť rovnakou sivou kapotážou s červenými doplnkami ako model 695 XSR, a zdieľa s ním tiež rad prvkov.

Špeciálna séria umožňuje rozsiahle použitie uhlíkového kompozitu pre demonštráciu svojej príbuznosti s prednou kapotážou, blatníkom a krytom sedla motocykla Yamaha. Abarth 695 XSR a Yamaha XSR900 Abarth tiež zdieľajú ultraľahký výfukový systém Akrapovič zrodený zo sveta pretekania, ktorý zvýrazňuje osobitosť, zvuk a výkon oboch strojov. Logo XSR je hrdo umiestnené na zadných výklopných dverách modelu Abarth 695 XSR, pričom hliníkové štítky označujú poradové číslo každého vozidla 695kusovej série.

Pokiaľ ide o ďalšie komponenty z uhlíkového kompozitu, zmienku zaslúžia kryty zrkadiel a koncovky výfuku, ako aj čelná časť prístrojového panelu, kryty pedálov, hlavica radiacej páky a prahové lišty.

Pod kapotou vozidla sa ukrýva motor 1.4 T-Jet s výkonom 165 k. Výbava tejto špeciálnej edície zahŕňa zadné tlmiče Koni a pružiny Eibach, 17palcové zliatinové kolesá Supersport v matne čiernej povrchovej úprave, matne chrómované doplnky na kľučkách dverí a podkladoch log, červené detaily na nárazníkoch a zrkadlách, červené brzdové strmene a brzdový systém s perforovanými kotúčmi. Táto verzia môže byť personalizovaná ďalším využitím tuningových sád pre navýšenie výkonu na 180 k, zlepšenie ovládateľnosti prostredníctvom predných tlmičov Koni s FSD ventilom (Frequency Selective Damping), brzdy potom môžu posilniť predné perforované a ventilované plávajúce kotúče Brembo 305x28mm s vysoko výkonnými brzdovými doštičkami HP 1000/1.

Nový infotelematický systém UconnectTM 7" HD LIVE integruje funkciu Apple CarPlay, ktorá užívateľom zariadení iPhone umožňuje prístup k mapám Apple, správam, telefonovaniu, hudbe Apple a tiež hlasovému ovládaniu Siri.

Systém UconnectTM 7" HD LIVE môže integrovať aj systém Android Auto, ktorý ponúka jednoduchý a bezpečný prístup k hlasovému ovládaniu a aplikáciám Google MapsTM a Google Play MusicTM, to všetko za použitia dotykovej obrazovky rádia alebo ovládačov na volante.

Nový model Abarth 695 XSR Yamaha bude možné objednávať od apríla. Pre zákazníkov, ktorí si ho zaobstarajú, ponúka Abarth možnosť získať paket VIP, ktorý je venovaný verným priaznivcom značky. Ide o určitú formu ocenenia pre talianskych a britských zákazníkov, ktorý má dve fázy. Od 7. mája je možné vyplniť formulár na internetových stránkach mi a www.abarthcars.co.uk. Po zakúpení vozidla od dealera získate dve vstupenky na Abarth Day, ktorý prebehne 20. mája v Taliansku a vo Veľkej Británii, ďalej vstupenku na bezplatnú návštevu dielní Abarth v Turíne, exkluzívnu sadu litografií Abarth 695 XSR Yamaha a paket Faster Son od Yamahy, ktorý obsahuje tričko, mikinu a šiltovku a tiež plagát s rámom z uhlíkového kompozitu.

 

Abarth 124 spider a Abarth 124 spider Scorpione

Nový Abarth 124 spider je zábavný a nekonvenčný automobil, ktorý je predurčený stať sa ikonou potešenia z jazdy a určite osloví všetkých, ktorí zasadnú za jeho volant. Navrhnutý bol závodným oddelením Squadra Corse Abarth a pochváliť sa môže výraznou dynamikou a potešením z jazdy skutočného roadstera. Štandardne dodávaný mechanický diferenciál zadnej nápravy demonštruje technickú výnimočnosť a špičkové jazdné vlastnosti. Tento prvok typicky pre špičkové športové vozidlá zvýrazňuje osobitosť nového modelu Abarth 124 spider. Hmotnosť vozidla je sústredená medzi nápravy a motor je inštalovaný za prednú nápravu, čo zaručuje optimálnu agilitu a dokonalé potešenie z jazdy. Použitá boli dômyselná mechanika a špeciálne materiály, ktorých zásluhou vozidlo váži len 1060 kg. Táto hodnota sa prejavuje výkonovou hmotnosťou 6,2 kg/k, čo je najlepší výsledok v danej kategórii. Optimálne rozloženie hmotnosti zaručuje skvelú odozvu vozidla.

V ženevskej expozícii bude možnosť obdivovať dva príklady tohto výnimočného vozidla. Prvá je v bielom pastelovom odtieni Turini 1975 s matne čiernou kapotou, ktorá pripomína klasický Abarth 124 Rally a ktorej cieľom je eliminovať oslnenie vodiča. K dispozícii sú aj ďalšie tri farebné varianty: červená Costa Brava 1972, metalická čierna San Maríno 1972, modrá Isola d'Elba 1974 a sivá Portogallo 1974: tieto názvy sú poctou prestížnym víťazstvám Abarthu v pretekoch rally. Interiéry sú charakteristické červenými a čiernymi koženými sedadlami, zatiaľ čo prístrojový panel a stredový tunel sú pokryté Alcantarou, technickou tkaninou používanou vo svete pretekania pre elimináciu odleskov v priestore pre cestujúcich a zlepšenie koncentrácie vodiča.

Druhé vozidlo je ukážkou špeciálnej edície Scorpione, verzie navrhnutej pre zákazníkov hľadajúcich rýdze a nefalšované potešenie z jazdy. Vystavený automobil sa môže pochváliť čiernou karosériou San Maríno 1972 so sivými detailmi Forgiato. K dispozícii je tiež biela karoséria Turini 1975.

Verzia Scorpione si zachováva všetky vlastnosti modelu 124 spider a je charakteristická čiernymi sedadlami v kombinácii mikrovlákna a kože, čo zaručuje maximálnu priľnavosť tela v sedadle.

Pod kapotou oboch modelov sa ukrýva výkonný a veľmi spoľahlivý motor 1.4 s preplňovaním a variabilným časovaním ventilov MultiAir. Motor poskytuje výkon 170 k (okolo 124 k na liter zdvihového objemu) a krútiaci moment 250 Nm. Tieto parametre umožňujú v spojení so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou dosiahnuť rýchlosti 232 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchliť za 6,8 sekundy. Zvuk, zásadný prvok všetkých modelov Abarth, je v štandarde tvorený výfukovým systémom Record Monza s dvoma režimami, ktorý je schopný modifikovať tok výfukových plynov podľa tlaku, čo zaručuje lineárnu krivku krútiaceho momentu a výkonu a vedie k hlbokému a uspokojivému zvuku. Okrem šesťstupňovej manuálnej prevodovky je spider k dispozícii aj s automatizovanou sekvenčnou športovou prevodovkou Esseesse. Zavesenie modelu Abarth 124 spider využíva lichobežníkové zavesenie vpredu a 5prvkovú architektúru vzadu. Nastavenie je odladené pre zvýšenie stability v zákrutách a zlepšenie kompresného brzdenia. Odozva riadenia je optimalizovaná použitím špecifickej kalibrácie posilňovača riadenia.

Okrem toho je nový Abarth 124 spider opatrený radom najmodernejších prvkov aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Okrem ABS zahŕňa štandardná výbava systém EBD pre nastavenie rozdelenia brzdnej sily na prednú a zadnú nápravu, vďaka čomu dosahuje optimálnej brzdnej dráhy a ovládateľnosti za všetkých podmienok. V štandarde nájdeme samozrejme aj elektronickú kontrolu stability ESP pre optimálnu kontrolu za všetkých podmienok, najmä v kritických situáciách na snehu, ľade alebo na klzkých vozovkách. Všetky tieto zariadenia je možné pre jazdu na okruhu deaktivovať, čo vodičovi umožňuje rozvinúť vynikajúci potenciál vozidla daný dokonalým rozložením hmotnosti a dynamickými vlastnosťami pre plné a nefalšované potešenie z jazdy.

DNA Abarthu potvrdzuje u oboch modelov tiež interiér, ktorý je zameraný na dokonalú ergonómiu. Sedadlá s koženým čalúnením, čalúnením Alcantarou a mikrovláknom alebo kožou u verzie Scorpione, sú anatomické a veľmi pohodlné a dokonale držia telo v zákrutách. Vďaka svojej nízkej pozícii a posadeniu pred zadné kolesá umožňujú vodičovi dokonale vnímanie bočných pohybov vozidla. Ovládače sú v dokonalom súlade so športovým poslaním vozidla: pozícia pedálovej skupiny, vertikálny volant a krátka radiaca páka sú navrhnuté pre maximálne vzrušenie. Prístrojový panel využíva veľký tachometer s červeným pozadím umiestnený uprostred v dokonalom zornom poli vodiča, zmienku zaslúži aj štartovanie tlačidlom.

Komfort poskytujú vyhrievané sedadlá, ktoré sú štandardne ponúkané s koženým čalúnením, a vynikajúce odhlučnenie poskytované izolovaným čelným oknom, zadným oknom a dvojvrstvovou plátennou strechou.

Strecha je navrhnutá tak, aby ju bolo možné otvoriť a zatvoriť jednou rukou z miesta vodiča počas niekoľkých málo sekúnd. Skladá sa za sedadlá, takže v batožinovom priestore nezaberá žiadne miesto.

Obe vozidlá sú vybavené paketom Sound Plus, ktorý zahŕňa 7" dotykovú obrazovku a dômyselný audio systém Bose so subwooferom a ôsmimi reproduktormi, z ktorých dva sú umiestnené v hlavových opierkach pre dokonalé počúvanie hudby. K dispozícii je rovnako paket Viditeľnosť Plus, ktorý zahŕňa plne LED automaticky výškovo nastaviteľné svetlomety, LED svetlá denného svietenia, senzor dažďa a stmievania, ostrekovače predných svetlometov a zadné parkovacie senzory.

 

Konverzné sady

V expozícii na ženevskom autosalóne nebude chýbať nový rad tuningových sád Abarth a príslušenstvo. Hlavnými protagonistami nového radu sú výkon, bezpečnosť a personalizácia. Pre model Abarth 595 sú určené tri sady a všetky bude možné uvidieť aj v expozícii.

Tuningová sada 160 HP zvyšuje osobitosť najmenšieho Abarthu zo všetkých a zvyšuje výkon motora zo 145 na 160 k. Konverzia zahŕňa tiež predné a zadné tlmiče pruženia Koni, znížené predné a zadné pružiny Eibach, brzdové doštičky Ferodo a exteriérové ​​logo Abarth Elaborazione. Sada je zákazníkom dodávaná v špeciálnej drevenej debne, ktorá patrí k historickému odkazu značky Abarth.

Tuningová sada 180 HP pre model 595 Turismo je navrhnutá tak, aby zákazník dostal ten najlepší výkon: ten sa zvyšuje zo 165 na 180 k a nechýbajú samozrejme ani ďalšie vynikajúce technické modifikácie, ako sú predné tlmiče pruženia Koni, plávajúce predné brzdové kotúče Brembo s červenými strmeňmi, brzdové doštičky Ferodo, exteriérové ​​logo Abarth Elaborazione a nová konverzná debna venovaná svetu pretekania.

V špeciálne navrhnutej debne je ponúkaná sada Record Monza Exhaust. Tlmič výfuku oslavujúci rýchlostný rekord Carla Abartha v Monze je výkonný a ponúka veľmi agresívny zvuk, ktorý je výsledkom technológie dvoch režimov a dopĺňajú ho štyri koncovky a vzrušujúci dizajn.

Nové tuningové sady dopĺňa rad ďalších komponentov, ktoré sú v súlade s DNA značky: ultraľahké biele a titánové kolesá Esseesse, kryty zrkadiel, kryty stĺpikov karosérie a čelná časť prístrojového panela z uhlíkového kompozitu, hlavica radiacej páky, prahové lišty a kryty pedálov vyrobené z technického materiálu (hliník a uhlíkový kompozit). Stručne povedané, voľbou technických prvkov môžu majitelia vozidiel Abarth personalizovať svoje vozidlo v zmysle vzhľadu aj výkonu.

 

Pretekanie

Nový Abarth 124 rally mal svoju premiéru na poslednom parížskom autosalóne a bol jednoznačne veľkým prekvapením. O rok neskôr už vozidlo dosahuje v testoch veľmi sľubných výsledkov v zmysle výkonu. Už čoskoro začne šampionát Abarth 124 rally Trophy. Bude pozostávať zo siedmich pretekov v Taliansku, prvým z nich bude Rally Il Ciocco v Toskánsku, ktorý prebehne od 17. do 19. marca.

Prvý ročník šampionátu Abarth 124 rally Trophy sa pripája k novej závodnej sezóne Abarth Trophy, ktorej sa zúčastňujú vozidlá Abarth 695 Assetto Corse Evoluzione a Abarth 595 OT, a Coppa Abarth Classiche, pre historické modely Abarth súťažiace v rally. Abarth súčasne ďalej dodáva svoje motory T-Jet s výkonom 160 k do monopostov Formula 4 súťažiacich v šampionátoch v Taliansku, Nemecku, Severnej Európe a Ibérii a tiež v Spojených arabských emirátoch. Veľmi akčná sezóna bude zahŕňať aj oblasť motoristického športu klasických vozidiel s čistým technologickým odkazom na štandardné sériové vozidlá.

Spolu so šampionátom Abarth 124 rally Trophy, organizuje značka so škorpiónom v znaku aj veľmi inovatívny šampionát s vozidlom, ktoré je inovatívne samo o sebe. Abarth 124 rally prekonáva zažité hranice kombinovaním vzrušenia a technológií: pohon zadných kolies je pútavý na pohľad, zatiaľ čo vysoký výkon je výsledkom starostlivého vývoja. To demonštrovala tiež Rally Monte Carlo, ktorá tento rok pripravila mimoriadne ťažké podmienky s radom úsekov na snehu a ľade. Takéto situácie nie sú pre vozidlá s pohonom zadných kolies veľmi priaznivé, napriek tomu však vozidlo v rukách troch súkromných tímov predviedlo vynikajúce výkony.

Vozidlo spadá do kategórie R-GT a teda môže pretekať v národných aj medzinárodných pretekoch. Šampionát Abarth 124 rally Trophy zahŕňa sedem pretekov, z ktorých šesť je súčasťou talianskeho majstrovstva. Vďaka tomu, môžu účastníci šampionátu súťažiť o titul Majstra talianska v rally v skupine R-GT.

Výhry budú skutočne veľmi bohaté pre absolútne poradie v kategórii Pod 23 rokov aj jej tímy. Všetky ceny - 5000 eur pre víťaza, 4000 eur pre tím a 2000 eur pre kategóriu Pod 23 rokov - sú sčítateľné. V súlade s predpismi budú ceny odovzdané prvým trom v každom závode a potom v celkovom hodnotení v každej kategórii. Novinkou je cena pre najlepšie hodnotené tímy s výhrou 30 000 eur. Jazdci kategórie Pod 23 rokov budú mať možnosť zúčastniť sa súťaže Rally Monza 2017 s oficiálnymi vozidlami Abarth 124 rally. Medzi ďalšie ceny patrí kurz ACI Sport Federal Super Course a Rally master organizovaný priamo značkou Abarth. Víťaz celkového poradia získa vlastný cestný Abarth 124 spider.

Organizácia šampionátu priamo Abarthom ponúkne rad služieb, ktoré majú za cieľ uľahčiť prácu tímom, ktoré sa do programu prihlásia. Bude sa jednať o servis náhradných dielov a technickú podporu v priebehu pretekov. Abarth bude zabezpečovať aj kateringové služby a zábavu pre posádky aj ich tímy. Viditeľnosť v médiách je vysoká a zahŕňa reklamu v tlači, televízii a aktivity na mnohých sociálnych sieťach.

Pre viac informácií o šampionáte Abarth 124 rally navštívte internetové stránky racing.abarth.com alebo emailovú adresu pretekárskeho tímu Abarth Racing Team na 124rally@abarth.com.

Abarth 124 rally je skutočnou silou šampionátu. Je to skutočný športový automobil, odladený priamo Abarthom a predávaný v prevedení pripravenom pre preteky za 140 000 eur.

Medzi kľúčové vlastnosti a prvky vozidlá uvedené pri vývoji patria:

 • Poskytnúť nízku hmotnosť a dokonalé rozloženie hmotnosti
 • Poskytnúť výkonný, spoľahlivý motor generujúci mimoriadne výkonové parametre
 • Zabezpečiť rýchle prejazdy zákrut bez pretáčavého správania
 • Zabezpečiť vynikajúcu trakciu za všetkých podmienok
 • Poskytnúť zábavu pohonu zadných kolies v kombinácii s najmodernejšími technológiami
 • Urobiť ho jednoduchým pre správu tímami a mechanikmi a súčasne udržať prevádzkové náklady na minimálnej úrovni.

Vozidlo je vybavené dvojvačkovým zážihovým preplňovaným motorom o objeme 1800 cm3 a disponuje priamym vstrekom paliva. Vďaka radu máp vstrekovania môže jeho výkon dosiahnuť až 300 k pri 6500 ot./min s optimálnou krivkou krútiaceho momentu, čo je kľúčová vlastnosť pre vyvážené riadenie a zrýchlenie pri pretáčavom prejazde zákrutou. Výkon je dychberúci, zrýchlenie spaľujúce a posilnené plným a uspokojivým zvukom. Pre zvýšenie výkonu je motor spojený so šesťstupňovou sekvenčnou prevodovkou s pádlami radenia, zatiaľ čo o trakciu sa stará mechanický samozverný diferenciál.

Súťaže rally vystavujú vozidlá extrémnej záťaži, a to je dôvod, prečo bola pozornosť sústredená aj na vynikajúce usporiadanie mechanických súčastí štandardného vozidla. Zavesenie kolies - lichobežníkové zavesenie vpredu a viacprvková náprava vzadu - poskytuje optimalizovanú kinematiku a je uchytené na špeciálnych pomocných rámoch, ktoré zaisťujú špičkovú mechanickú pevnosť a pozoruhodné zníženie hmotnosti, zatiaľ čo kovové kĺby garantujú najvyššiu úroveň presnosti

Aby bola zaistená najvyššia možná priľnavosť za všetkých jazdných podmienok a v rôznych rýchlostných skúškach, mechanici tímov majú k dispozícii presne definovanú sadu nastavenia zavesenia kolies, ktoré dovoľuje širokú úpravu uhlov, väčšiu pozíciu dorazov pre horšie povrchy, a predovšetkým štvorcestné tlmiče pruženia schopné konfigurácie stlačenia a zdvihu, ako aj odozvy na vysoké alebo nízke frekvencie zodpovedajúce pocitu vodiča.

Prvotriedna mechanika je doplnená o novú generáciu elektroniky pre zaistenie špičkového výkonu na vozovke, ako aj optimálnej hmotnosti a celkových rozmerov.

Interiér sa môže pochváliť vysokou úrovňou integrácie, všetky hlavné ovládacie prvky sú ergonomicky zoskupené na volante. Vďaka tomu môže jazdec voliť rôzne nastavenia motora a kontroly trakcie od rýchlych a nešmykľavých etáp po podmienky nízkej priľnavosti.

V dokonalom súlade s dedičstvom Carla Abartha sa technici zamerali tiež na servis a náklady na kilometer, a to s cieľom umožniť novým talentom vstup do sveta rally. Moderné súťažné vozidlo musí byť navrhnuté tak, aby zaručilo špičkový výkon, ale súčasne, aby ubezpečilo jazdca, spolujazdca a mechanikov, že sa môžu spoľahnúť na stroj, ktorý napĺňa ich očakávania a umožňuje viacnásobné použitie. To je dôvod, prečo nový Abarth 124 rally ponúka možnosť voľby rôznych konfigurácií a nastavení mechanického rázu, napríklad svetlej výšky, ale aj prevedení karosérie, ktoré môžu pripomínať slávne okamihy Abarthu vo svete rally.

Vozidlo bolo koncipované aj so zameraním na zníženie prevádzkových nákladov. Napríklad pomocné rámy zavesenia sú navrhnuté s dvoma pevnými úchytmi pre nastavenie svetlej výšky s upevňovacími bodmi dvojitých priečnych ramien. Okrem toho sada vyžaduje iba špecifickú montáž brzdových strmeňov miesto ich náhrady.

Kód projektu SE139 má korene v srdci histórie značky s odkazom na samotného Carla Abartha. Skratka SE znamená Sports a Experimental a má priamu súvislosť s hodnotami Abarthu, ako sú dielenské spracovanie a technický vývoj. Poradové číslo 139 na druhú stranu pripomína, že Abarth vo svojej 67ročnej histórii vyvinul v priemere dve pretekárske vozidlá ročne: to je úspech, ktorým sa môže pochváliť len niekoľko málo automobilových výrobcov.

 

Šampionát Abarth Trophy na okruhoch

Už deviaty rok po sebe bude Abarth organizovať šampionát vyhradený špeciálom Abarth 695 Assetto Corse Evoluzione a Abarth 595 OT, ktoré mnohým jazdcom ponúkajú príležitosť vyskúšať si svoje nadanie na hlavných pretekárskych okruhoch vo vozidle, ktoré má formát a je veľmi schopné. Šampionát zahŕňa celkom sedem pretekov, ktoré začnú 2. apríla na okruhu Marca Simoncelliho v Misano Adriatico.

Každý podnik bude zahŕňať 40 minút voľných tréningov, jednu kvalifikáciu a dva preteky: v prvom sa postavenie na štarte riadi dosiahnutými časmi v kvalifikácii, v druhom je určené podľa prvých ôsmich miest dosiahnutých v prvom závode. Ceny za závod sú v spolupráci s firmou Michelin a finálne ceny za absolútne poradí (30 000 za prvé miesto, 12 000 eur za druhé miesto a 8000 eur za miesto tretie). Pre kategóriu Abarth 595 OT nie sú určené žiadne výhry, ale registrácia je zdarma.

Abarth 695 Assetto Corse Evoluzione je poháňaný výkonným preplňovaným motorom s výkonom 215 k, ktorý je spojený so šesťstupňovou sekvenčnou prevodovkou, špeciálnym nastavením podvozku a aerodynamickou výbavou pre zvýšenie výkonu.

V kalendári je celkom sedem pretekov: šesť na talianskych okruhoch a jeden v zahraničí, konkrétne na rakúskom okruhu Red Bull Ring. Šampionát odštartuje 2. apríla v Misano Adriatico a skončí 8. októbra v Mugelle. Formát zahŕňa dva závody na každý podnik s vozidlami Abarth 695 Assetto Corse Evoluzione a Abarth 595 OT (Omologata Turismo), ktoré pretekajú spoločne, ale s oddeleným hodnotením.

Tento šampionát má medzinárodný formát a zúčastňuje sa ho rad jazdcov z celej Európy, nápadne najmä zo Škandinávie a Španielska, okrem už tradične silného zastúpenia tureckých jazdcov, ktorí v roku 2016 tvorili mimoriadne silnú skupinu. Priemerná účasť v posledných ročníkoch predstavovala 20 vozidiel.

Registračné poplatky do šampionátu sú 7500 eur za Abarth 695 Assetto Corse Evoluzione a zahŕňajú rad služieb: priestor v paddocku, servis náhradných dielov na okruhu s prítomnosťou technikov pripravených poradiť a ubytovacie priestory s cateringom pre posádky a ich tímy. Viditeľnosť v médiách bude vysoká, okrem tlače a televízie budú aktivity zahŕňať aj sociálne siete. S touto iniciatívou Abarth potvrdzuje svoju filozofiu vytvárania pretekárskych príležitostí pre štandardné verzie vysoko výkonných vozidiel značky, ktoré sú schopné šíriť nadšenie u vodičov na vozovke aj na okruhu.

 

Coppa Abarth Classiche

Pretekársky prístup veľkého projektu pre priaznivcov histórie značky vyjadruje závod Coppa Abarth Classiche, ktorý tento rok prebehne už po druhý krát. Novinkou je špeciálny závod rally, čo je oblasť, v ktorej sa značka so škorpiónom v znaku môže pochváliť radom medzinárodných úspechov tej najvyššej úrovne, či už pod visačkou Abarth alebo Squadra Corse Abarth spravujúcej vozidlá Lancia. Celkovo sa získalo desať titulov Majstra sveta v pohári konštruktérov a šesť titulov Majstra sveta v hodnotení jazdcov.

Šampionát bude pozostávať zo šiestich pretekov a bude prístupný všetkým historickým modelom ročníka 1981 a starším. K dispozícii budú ceny za závod pre prvé miesta v každej skupine, ktoré sú celkom tri. Ďalšia výhra bude pre víťaza každej skupiny. Ostatné tri špeciálne ceny budú udelené na konci šampionátu prvým trom jazdcom s modelmi Autobianchi A112 Abarth. Registrácia je bezplatná.

Závod Coppa Abarth Classiche, vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Michelin Italia, ponúka po registrácii výhodu v podobe nákupu sady pneumatík pre tímy.

 

Rozvoj Formule 4

S ohľadom na mimoriadny úspech v Taliansku a v Nemecku v posledných sezónach sa Abarth rozhodol podporiť aj tretí ročník šampionátu F4 v Nemecku a potvrdil svoju účasť v talianskom majstrovstve ako sponzor a dodávateľ oficiálnych motorov. Motor 1.4 Turbo T-Jet s výkonom 160 k je odvodený od jednotky dodávanej štandardne do cestného modelu 595, ktorý tiež používa pre vlastné preteky Abarth Trophy. Talianske monoposty Tatuus tak budú týmito motormi Abarth vybavované aj v tohtoročnej sezóne. V roku 2016 sa nemeckého šampionátu zúčastnilo štyridsať mladých jazdcov a talianskeho tridsať. Jedným z tých, ktorí sa zúčastnili oboch šampionátov bol aj mladý Mick Schumacher.

 

Kalendár akcií šampionátu Abarth 124 rally:

19. marca40th Rally del Ciocco

2. apríla 64th Rallye Sanremo

23. apríla 101th Targa Florio

4. júna 50th Rally del Salento

26. júna 53th Rally del Friuli

17. septembra Rally di Roma Capitale

15. októbra 35th Rally Due Valli

Kalendár Abarth Trophy:

2. apríla Misano

7. mája Adria

11. júna Red Bull Ring (Rakúsko)

25. júna Vallelunga

30. júla Magione

10. septembra Imola

8. októbra Mugello

Kalendár Coppa Abarth Classiche:

11. marca Valli aretine

7. mája Memorial Conrero

28. mája Rally storico Campagnolo

25. júna Rally Lana Storico

30. júla Rally Alto Appennino

24. septembra Rally Isola d'Elba

 

The Scorpionship: Abarth Day

V nadväznosti na minuloročný úspech prebehne v roku 2017 ďalší ročník adrenalínom nabitého dňa Abarth, ktorý je určený všetkým priaznivcom extrémneho výkonu. Od mája do júla prebehne na vybraných okruhoch Európy celkom sedem podujatí:

 

 • 13. mája - Francúzsko - Monthlery
 • 20. mája - Taliansko - Varano de Melegari
 • 20. mája - Veľká Británia - Rockingham
 • 27. mája - Portugalsko - Braga
 • 03. júna - Rakúsko - Salzburgring
 • 24. júna - Španielsko - Parcmotor Castellolì (Katalánsko)
 • 01. júla - Nemecko - Hockenheim

 

Expozícia

Detaily expozície značky Abarth v Ženeve pripomínajú dielne Officine Abarth, a to predovšetkým vďaka oceľovým nosníkom, hrubému betónu a kovovej podlahe oleštenej pneumatikami vozidiel. Verejnosť tak vlastne navštívi skutočnú dielňu mechanikov, ktorí pracujú na ručne vyrábanom motore. Je to história Carla Abartha, ručná remeselná práca pre konštantný technický vývoj a výkon.

Svojou expozíciou Abarth opätovne potvrdzuje svoje poslanie pre budúcnosť a predstaví všetky svoje novinky: nové produkty, nové služby a nové iniciatívy.

Distribúciou informatívnych letákov a špeciálnymi prvkami umiestnenými okolo stánku sa verejnosť bude môcť zoznámiť s produktmi FCA Bank, finančnej spoločnosti špecializujúcej sa na automobilový sektor. Spoločnosť operuje v mnohých európskych krajinách - vo Švajčiarsku prostredníctvom FCA Capital Suisse SA - s prostým poslaním: podporiť predaj vozidiel značiek Fiat and Chrysler Automobiles prostredníctvom inovatívnych finančných produktov a služieb s vysokou pridanou hodnotou, ktoré sú určené dealerom, súkromným klientom a spoločnostiam. Od tohto mesiaca bude k dispozícii pre všetky modely Abarth nový nástroj: finančná kalkulačka pre výpočet splátok podľa konfigurácie vozidla. Počas tohto procesu môžu zákazníci zvoliť správne financovanie produktu podľa svojich potrieb a využiť funkciu porovnania. Súčasne sú splátky automaticky aktualizované podľa zvolenej výbavy. Nástroj bude k dispozícii v Nemecku, Francúzsku a Španielsku počas niekoľkých mesiacov.

 

Abarth Register

V nadväznosti na vynikajúce obdobie, ktoré má značka za sebou sa hodnota ich klasických vozidiel zdvojnásobila a preto bol založený register historických vozidiel, ktorého cieľom je propagovať a zlepšovať hodnotu značky na historickej aj kultúrnej úrovni a propagovať spoluprácu a sieť priaznivcov.

Abarth Register registruje modely z nedávnej histórie značky, ktoré majú špecifické technické a historické vlastnosti, pričom mnohé z nich predstavujú limitované edície, ktoré majú zberateľskú hodnotu a zaslúžia si potrebnú starostlivosť.

Na tento zoznam sa dostane len veľmi málo modelov: malý okruh zberateľských automobilov, ktorých hodnota sa v priebehu času zvyšuje.

Okrem špeciálnych sérií, ktoré tvorili históriu značky, ako sú 695 Tributo Ferrari alebo Edizione Maserati, zoznam zahŕňa aj dvojicu ďalších modelov, ako sú 124 spider 2016 Edition, ktorých bolo vyrobených iba 2500 kusov a nový súčasný model 695 XSR, ktorý sa prezentuje práve na autosalóne v Ženeve a bude vyrobený len v 695 prevedeniach hatchback a 695 prevedeniach kabriolet. Okrem toho pre oslavu jedinečnosti a hodnoty modelov otvoril Abarth na svojich stránkach aj špeciálnu sekciu The Special Side of Performance, ktorá je venovaná výhradne špeciálnym a limitovaným edíciám vyrobeným od roku 2008. V tomto úplne novom priestore majitelia a priaznivci môžu zistiť originálnu hodnotu vozidla zadaním jeho kódu VIN a kontrolou oficiálneho čísla série. Ak je historická hodnota vozidla potvrdená, zákazník je presmerovaný na internetový register Abarth pre zapísan